הסדרת מעמד לידועים בציבור – האם הממשלה החדשה פועלת בנושא?

חיים משותפים של ידועים בציבור מהווים עניין שכיח במחוזותינו, בין אם מרצון ובין אם מחוסר אפשרות להינשא בישראל במקרים מסוימים ובין אם בנסיבות סוציולוגיות רבות שמצריכות מאמר נפרד. בני זוג רבים בישראל לרבות זוגות מאותו מין מעדיפים כיום לחיות יחדיו במתכונות של חיים משותפים ללא נישואין.

האם מוסדר המעמד לידועים בציבור?

הסדרת מעמד לידועים בציבור חשוב מאוד, היות ובישראל אין הפרדה בין דת למדינה, הרי שהמצב הוא כיום שבני זוג שהם בעלי דתות שונות אינם יכולים להינשא כחוק בישראל. ברור שבני זוג מעין אלה יכולים לחיות יחדיו חיי זוגיות אך הם אינם יכולים להינשא וזאת מכיוון שאף אחד מהדתות בישראל לא מכירה בנישואי תערובת. ניתן להתחתן כיום בחו”ל. יחד עם זאת, לידועים בציבור יש זכויות שחשוב להכיר אותם.

הסדרת מעמד לידועים בציבור

איזה זכויות מוקנות לידועים בציבור?

לידועים בציבור יש זכויות רבות במדינת ישראל: ראשית כל, יש להם את אותם הזכויות מטעם הביטוח הלאומי המוענקות לזוגות נשואים לרבות קצבת אלמנות, זכויות מכוח היותם משרתים במילואים, זכויות לדמי לידה על ילדים שנולדו לזוגות ידועים בציבור ועוד.
בדומה לזוגות נשואים במידה ומדובר בזוג ידועים בציבור החיים יחד ומקיימים משק בית משותף הרי שהם יהיו זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה.

הם יהיו זכאים בעת גירושין או פרידה לחלוקת רכוש שווה לרבות הרכוש המשותף שלהם ויזדקקו להתרת נישואין אזרחיים.
בדומה לזוגות נשואים גם ידועים בציבור זכאים לרשת את בן או בת הזוג שלהם כיורשים כל פי דין וכיורשים על פי צוואה.

ידועים בציבור זכאים לשמש בתור מוטבים בהסכמי ביטוח, בין אם מדובר בביטוח חיים, ביטוח תאונות אישיות או כל סוג אחר של ביטוח רלוונטי.
גם ידועים בציבור זכאים לשיווין בכל הנוגע להתדיינות בבית המשפט לענייני משפחה.

ההכרה במעמד הידועים בציבור היא חשובה ביותר בישראל והממשלה פועלת עבורה רבות.