דף הבית / פיננסים / אופציות דולר – השקעה שכדאי להכיר

אופציות דולר – השקעה שכדאי להכיר

אופציות בינאריות הידועות גם בשם אופציות דיגיטליות ואופציות אקזוטיות קלות להבנה ולמסחר, ומאפשרות להשיג תשואה גבוהה ואטרקטיבית תוך זמן קצר. לכן המסחר באופציות בינאריות מתאים גם למשקיעים מתחילים ולא רק למשקיעים המנוסים בתחום. שיטת המסחר באופציה בינארית כמו אופציות דולר קלה מאוד כיוון שהמסחר מבוסס על פי העיקרון הבינארי הפשוט של רווח או הפסד. כל משקיע הבוחר להשקיע באופציות דולר נהנה מכמה יתרונות ובראשם הידיעה מראש מהו סכום ההשקעה אשר מוטל בסיכון ומהו פוטנציאל הרווח.

נכס הבסיס של מסחר באופציות דולר הוא כמובן מטבע הדולר, במסגרת ההשקעה והמסחר באופציות דולר על המשקיע להחליט ולשער האם שער הדולר יעלה או ירד במסגרת זמן קבועה וידועה מראש. במידה והמשקיע הצליח להעריך נכון את תנודתו של הדולר הוא יזכה להרוויח בהתאם לרווח שסוכם מראש בכתב האופציה, אחרת יפסיד חלק ניכר או את כל סכום השקעתו באופציה.

מסחר בדולר

הליך המסחר באופציות דולר

מסחר באופציות דולר הינו חלק בלתי נפרד מהמסחר באופציות בינאריות. המשקיע יכול לבחור נכס בסיס להשקעתו כמו ערך הדולר מול מטבעות אחרים. צמדי הדולר העיקריים להשקעה הינם אופציות דולר/ אירו, אופציות דולר/ שטרלינג ואופציות דולר/ ין יפני. בפני המשקיע עומדות שתי אפשרויות עיקריות-

  • אופציית PUT – אפשרות של מכירה
  • אופציית CALL- אפשרות של רכישה

באופצייתPUT  המשקיע בוחר למכור את הדולר במחיר מסוים במועד מוגדר וידוע מראש. כאשר שער הדולר יורד במועד פקיעת אופציית הדולר המשקיע מרוויח. באופציית CALL המשקיע מציע לקנות את הדולר במחיר מסוים ובמועד נקוב מראש. במידה ושער הדולר עולה עד למועד פקיעת אופציית הדולר הרי המשקיע מרוויח.

על מנת להמחיש עבורכם את הנושא לפניכם דוגמה הממחישה מסחר בין שני אנשים – קונה ומוכר. נניח וקונה ומוכר מסכמים על תנאי עסקה שתתבצע למחרת בשעה 18:00 בערב. על פי תנאי העסקה מתחייב הקונה לשלם תמורת הדולר סכום של 3.80 ₪ לדולר אחד. במידה ושער הדולר ירד עד למועד הרכישה למחרת, נניח לערך של 3.60 ₪ לדולר, הרי המוכר הרוויח כיוון שהקונה ישלם יותר שקלים תמורת כל דולר.

כדי להמחיש את האפשרות לרווחים במסחר באופציות דולר לפניכם דוגמה נוספת. נניח וסוכם בכתב האופציה כי במידה והמשקיע באופציית דולר ישער נכון את תנודת הדולר הוא יזכה לתשואה של 180%. אם המשקיע צדק הוא יקבל 180% מסכום השקעתו, כלומר אם השקיע סכום של 1,000 ₪ הוא יקבל בחזרה לחשבונו 1,800 ₪. במידה והמשקיע שגה בהערכתו את תנודת הדולר הוא יקבל חזרה חלק קטן מהשקעתו, לרוב בין ס-15% מהסכום, כלומר עד 150 ₪, ואת היתרה הוא מפסיד.

דולרים

הכרת המדדים המשפיעים על שער הדולר

כדי לסחור בהצלחה באופציות דולר חשוב להכיר את שוק הדולר ותנודותיו לאורך הזמן. ישנם מדדים המשפיעים משמעותית על שער הדולר וגורמים לתנודתיות שלו לכן חשוב להכיר את המדדים השונים בהתאם לצמד המטבעות הנבחר. כאשר בוחרים להשקיע באופציות דולר/ שקל כדאי לשים לב למדדים הבאים- ירידת הריבית בארה”ב, ירידה או עליית הריבית בישראל, תזרים הדולרים לארץ, נתוני התמ”ג של ארה”ב. במסחר באופציות דולר/ ין חשוב לדעת כי המשק היפני הוא השני בגודלו בעולם ולכן חשוב לבחון היטב את צמד המטבעות לאורך זמן כך שניתן לשער את התנועה של צמד המטבעות ולהשקיע נכון.

במידה ומחליטים לסחור באופציות דולר/ אירו חשוב לשים לב למצב המשק האירופי ובמיוחד לחברות המרכזיות בגוש האירו כמו גרמניה וצרפת. גרמניה ידועה כמרכז הכוח וכמדינה בעלת הכלכלה החזקה ביותר בגוש האירו ולכן כל שינוי הנוגע למדיניות ולכלכלה הגרמנית יכול להצביע תנועת צמד המטבעות דולר/ אירו. בנוסף, יש לבדוק מהי המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי האירופי (ECB) כיוון שיש לכך השלכות ישרות לגבי תנודתיות צמד המטבעות דולר/ אירו.

תנודתיות גבוהה אך קלה יחסית לזיהוי

שוק המטבעות ידוע בתנודתיות הגבוהה שלו, אך עם זאת קל לזהות יחסית את המגמות המשתנות בשוק ולכן מסחר באופציות דולר נחשב כנוח וקל ומשקיעים מתחילים רבים יתחילו את צעדיהם הראשונים במסחר זה. כדי לקבוע את השינוי בצמדי המטבעות עם הדולר וקביעת הכיוון של אופציות דולר יש להתחשב בגורמים שמנינו קודם ובמיוחד יש להבין את הגורמים לתנועה של הדולר מעלה או מטה. הגורמים החשובים ביותר לקביעת תנועת שער הדולר אליהם יש להתייחס הינם:

  • אופי הפעילות בכלכלת העולם הגלובלית – לרוב, כאשר רואים מגמה חיובית בעולם הכלכלה העולמי ניתן לשער כי הדולר יצמח מעלה. בתקופות של משברים ואי יציבות משקים כלכליים רבים צונחים מטה ומשפיעים גם על ירידה משמעותית של ערך הדולר.
  • המדיניות המוניטרית של הפדרל ריזרב – הפדרל ריזרב אחראי על קביעת המדיניות המוניטרית של ארה”ב וכל פעולה והחלטה של הפדרל ריזרב משפיעה על ערך הדולר.
  • דיווחים על כלכלת ארה”ב- דוחות כלכליים מאפשרים למשקיע לשער את מגמות ולהעריך את תנועת וערך הדולר. כך לדוגמה פרסום דוח תעסוקה חיובי גורם לרוב לעלייה בערך הדולר.

לסיכום, אופציות דולר מאפשרות למשקיע ליהנות מתשואה אטרקטיבית בזמן קצר, אך יש ללמוד את הנושא לעומק וחשוב לעקוב אחרי דוחות, פרסומים וחוות דעת מקצועיות של מומחים בתחום.

אודות אורן זכאי

אורן זכאי הינו בוגר תואר ראשון במנהל עסקים, חי את תחום הכלכלה, מנסה "לנצח" את השוק (אך לא תמיד בהצלחה), ומביא לכם הקוראים, מגוון ידיעות וחדשות מהתחום.

שווה לבדוק גם את

תביעה לגמלת סיעוד

איך לגשת לביטוח לאומי לתביעת גמל סיעודי?

הביטוח הלאומי זו חברת ביטוח שעל פי החוק מבטחת את כלל אזרחי מדינת ישראל. כולנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *