טיפים לשיפוץ בית מוצלח במיוחד ב-2021

דווקא בתקופה זו בה השהות בבית ארוכה מהרגיל, בוחרים רבים לשפץ את בתיהם: לחדש ולרענן את המראה הקיים, לתקן את מה שנדרש וככלל, להפוך את המקום לנעים ומתאים בדיוק עבורם. אז איך עושים זאת נכון? בדיוק כך 

רויטל מור

המחשבה על שיפוץ הבית או הדירה יכולה אמנם להישמע מעט מאיימת ומפחידה, אבל ישנם כמה דברים שתוכלו  לעשות כדי למנוע הפתעות מיותרות ולהפוך את כל העניין לפחות מאיים ואף למהנה. הראשון מביניהם הוא הצטיידות מבעוד מועד בכמה אמצעים שיבטיחו תוצאה שכיסכם יוכל לעמוד בה ויתרה מכך, יגנו עליכם. 

בשעה שתקופה זו מסמלת התחדשות וריענון הבית, היא כוללת גם שימוש בלא מעט כלי עבודה חשמליים, פריטים שעשויים להיהרס או להישבר, שכנים מתלוננים ולעיתים גם נפגעים. לכן, ודאו תחילה שברשותכם ביטוח דירה מתאים, גם אם מדובר בכזה עבור דירה שכורה אליה בחרתם לעבור באופן זמני עד תום תקופת השיפוצים. החזקה בביטוח זה, המכסה גם במקרים בהם נגרם נזק לצד שלישי במהלך השיפוץ דוגמת השכן או דירתו ובעל המקצוע, וכן בכאלו שבהם משהו בדירתכם התקלקל כמו הצנרת, הקירות ואפילו הריהוט וחפצים אחרים – צפויה להקנות לכם שקט נפשי במהלכה. אם אתם מתגוררים בדירה שכורה ומתכננים לבצע בה שיפוץ בסגנון של DIY – עשה זאת בעצמך, בררו תחילה אם ברשות בעל הדירה ביטוח מבנה המכסה גם מפני גרימת נזק אפשרי לכם ובמידה ולא, מומלץ לדאוג לאחד שכן במצב בו ייגרם נזק בדירה ולא יהיה ברשותכם ביטוח, אתם אלו העלולים לשאת בתוצאותיו. 

לאחר שדאגתם לכך שביתכם יהיה מוגן במהלך תקופת השיפוץ, אתם מוכנים לצאת לדרך. קבלו מאיתנו כמה טיפים לשיפוץ מוצלח ב-2021.

שיפוץ מ-א’ – תכנון שלבי העבודה

כל שיפוץ מוצלח מתחיל בהבנת מטרתו: האם אתם מעוניינים לחדש ולרענן את מראה הבית? אולי לשפר את הפונקציונליות או לתקן דברים הדורשים תיקון? לאחר קביעה זו ניתן להגדיר מהו היקף השיפוץ הדרוש והאופן שבו יבוצע. 

היקף השיפוץ מגדיר אילו חדרים ישופצו, ואילו לא, מה יתבצע במהלכו כמו האם ישנו צורך בהחלפת התשתיות או הצנרת בדירה, בבנייה או בהריסה של הקירות, בהחלפת הריצוף, התקציב העומד לרשותכם לשם הוצאתו לפועל, כמה זמן עומד לרשותכם לביצוע העבודה ואיך תרצו שהעבודה תתבצע – בעצמכם או על ידי בעלי מקצוע?

כדיירים הנכם חשופים בפרט לשכבה החיצונית בבית: חיפוי וריצוף, תאורה, ארונות וריהוט. מתחת לכל אלו ישנה שכבה נוספת, תומכת שקשורה יותר ביסודות הבנייה – איטום, צנרת, חיווט חבוי בקירות, תעלות מזגנים. גם אם רצונכם הוא החלפת הריצוף הקיים בלבד, הקדישו מחשבה לשכבה שמתחתיו – אם עברו שנים רבות מאז השיפוץ האחרון וממילא מסירים את זה הקיים, יתכן וכדאי במקום זאת לדאוג לחידוש מערכת האיטום בבית או להחלפת הצנרת שכן חבל לבצע שיפוץ מקיף רק כדי לגלות שדרוש אחד נוסף עקב פיצוץ בצנרת או נזילה אצל השכנים.

ערכו רשימה של כלל הדברים שתרצו לשנות וסדרו את הפריטים בסדר שבו אתם מעוניינים לבצע את השיפוץ: תחילה הסרה של המרצפות, אז תיקון הצנרת, לאחר מכן לעבור לאיטום ורק בסוף לרצף מחדש. יתכן ויהיה עליכם להיוועץ באנשי מקצוע לביצוע השלבים השונים של העבודה. סידור לפי  שלבי העבודה יעזור בתכנון לוח הזמנים לביצועה ויאפשר לכם לעקוב גם אחר ההוצאות בכל סעיף וסעיף.

עשו שיעורי בית

עשו שיעורי בית, אל תתעצלו וחפשו את כל המידע הדרוש לכם ברשת שכן הוא זמין ונגיש כיום במיוחד. תורו אחר רעיונות ופיתרונות יצירתיים, גם כאלו שלא חשבתם עליהם בעצמכם. 

אם אינכם מהתחום ואתם מחפשים לשדרג את מראה קירות המטבח, יתכן ומהחשבה הראשונה שעלתה בראשכם הייתה לעשות זאת באמצעות שימוש בקרמיקה. סביר כי מאז השיפוץ האחרון שערכתם הוציאו דגמי קרמיקה חדשים אבל קיימות אפשרויות נוספות בהן תוכלו לבחור דוגמת הדפס עם חיפוי זכוכית, למשל. אינכם מחוייבים להשתמש בכל רעיון העולה בראשכם אך מומלץ לבחון ולקבל רעיונות, לפתוח את הצ’קרות ולדגדג את היצירתיות ולבסוף, להחליט מה מתאים עבורכם יותר ומה פחות. 

י’ זה יעד – זכרו את האידיאולוגיה שמאחורי השיפוץ

בעת תקופת השיפוץ, חשוב להישאר עם היד על הדופק ולחשוב על היעדים, גם על אלו של השיפוץ עצמו אך בפרט על אלו הגדולים יותר. חשוב לכם לשמור על משאבי כדור הארץ? דאגו לשיפוץ ירוק – כזה שמשתמשים במהלכו בחומרים ממוחזרים, לנורות חסכוניות, לפחי אשפה שכבר ממוינים לפי סוגי המחזור ועוד. 

תמיד רציתם גינה ויש לכם מרפסת? אל תשכחו להתקין בה נקודת מים ולדאוג למערכת השקיה שתאפשר לכם לגדל צמחים, תבלינים וירקות – ואולי גם פינה לקומפוסט שמשלב בין השניים. 

ת’ זה תקציב

אל תתפתו לחרוג יותר מדי מהתקציב. הקצו מראש כ-20% ממנו עבור הוצאות עתידיות שאינן מתוכננות ואף יותר במידה ואתם מתכננים לבצע את השיפוץ בעצמכם. ערכו סקר שוק וקבלו המלצות על כלל אנשי המקצוע שצפויים לבצע את העבודות השונות הדרושות וקבלו הצעות מחיר בכתב ולפחות שלוש. הפרשי המחירים, ובפרט היום בתקופת הקורונה – גדולים במיוחד ועדיין, לא מומלץ להסתכל על המחיר הסופי בלבד אלא גם על שאר הפרמטרים דוגמת החומרים שבהם מתכננים להשתמש ומה בדיוק מתכוונים לעשות. 

ישנן שלוש גישות בסיסיות לשיפוץ: קבלן כללי הלוקח על עצמו את כלל עבודות השיפוץ ובמידת הצורך דואג להשיג את קבלני המשנה, עבודה ישירה עם ספקים שונים לביצוע עבודות שונות ושיפוץ באופן עצמאי – DIY. במידה ובחרתם באפשרות הראשונה, ודאו כי טרם תחילת העבודה קיבלתם די המלצות טובות על קבלן שיפוצים שכן שליטתכם על בחירת ספקי המשנה במקרה זה אינה קיימת. קבלן שכזה יחסוך לכם כאבי ראש אבל התוצאה עלולה להיות טובה פחות. 

לסיכום, ניתן כיום לבצע שיפוץ ושדרוג בטווח רחב מאוד של מחירים. החלפת מפסקים בדירה, לכאורה נקודה קטנה וזניחה למשל, תוכל לשדרג את מראה הדירה ואת הפונקציונליות שלה באופן משמעותי ובהוצאה קטנה. גם ריהוט אינכם מחוייבים להחליף ובמקום זאת תוכלו לשייף, לצבוע ולחדש. המראה שיתקבל יהיה חדש ומרענן והמחיר יהיה קטן לאין שיעור מהחלפה. אם רק תזכרו את מטרת השיפוץ, התקציב ולוחות הזמנים ובמקביל תדאגו להגנה מפני נזקים שעלולים להתרחש או לקרות בדרך – אתם בהחלט מסודרים.