מונחים משוק ההון שאתם צריכים לדעת

עבור לא מעט אנשים, שוק ההון היא זירה שהם לא מכירים והמונחים השונים שמוזכרים בו, נשמעים להם כמו סינית. אך מה שאותם אנשים לא תמיד יודעים, גם אם הם לא חלק אקטיבי בשוק, עדיין הכסף שלהם מושקע בו כך או אחרת, ויתרה מזו, השוק משפיע עליהם כל הזמן, בלי שהם אפילו יודעים.

שוק ההון הוא למעשה המקום בו מתרחשות עסקאות שונות, על שורה של מוצרים וכלים פיננסיים שונים. במקרים רבים, מדובר על מוצרים וכלים שאינם בהכרח ממשיים, אינם פיזיים, אך יש להם משמעות בהיבטים כלכליים ואחרים.

לא במקרה ציינו, שכל אחד מאיתנו, גם מי שאיננו מכיר את שוק ההון ואיננו משקיע בו, מושפע ממנו כך או אחרת, מאחר והכסף שלנו כן מעורב בשוק ההון ומעבר לכך, לפעילות של חברות שונות בשוק, יש השפעה ישירה עלינו.

למשל, כל אחד אשר חוסך כסף במסגרת קרן פנסיה, עושה זאת דרך גורמים שמשקיעים את הכסף בשוק ההון, בהשקעות שונות, זאת במטרה לעלות את הרווח של הקרן. בעבר זה לא היה, אך בתחילת שנות האלפיים הוחלט לשנות את המצב, בשביל לשפר את קרנות הפנסיה ולאפשר למבוטחים ליהנות מפנסיות הרבה יותר משמעותיות. מעבר לכך, הרי שכל חברה אשר נסחרת בבורסה, ואנחנו לקוחות שלה או מועסקים אצלה, הרי שיש להתנהלות שלה בבורסה ולמחיר המניות שלה, השפעות שונות עלינו.

מחיר הסחורות, היא עוד דוגמא טובה להשפעה שיש לשוק ההון על החיים שלנו. כשמדברים על מחיר סחורה, הכוונה לסוגי חומרים שונים בהם נעשה שימוש, בין אם זה בתהליכי בנייה או בכל מצב אחר. ברגע שמחיר סחורה עולה, למשל, ברזל או חומרים אחרים, אז יש לכך השפעה גם על עלויות הבנייה, ומכאן זה משפיע עלינו, במידה ואנחנו מתכוונים לבנות או לקנות בית.

אילו עוד מונחים אנחנו צריכים להכיר?

שוק ההון מורכב משורה ארוכה של מונחים שונים. חלקם בוודאי מוכרים לאנשים, בין אם זה דרך עיתונות כלכלית או ממקורות אחרים.

המונח המוכר ביותר הוא כמו בורסה, היצע וביקוש. הבורסה זה המקום בו מתבצע המסחר. פעם זה היה המקום הפיזי בו נערך המסחר, היום הוא יכול להתבצע דרך מחשבים ביתיים או אחרים, כאשר כל אחד יכול לפתוח חשבון ולסחור. המסחר מתבצע על פי מחירים שנקבעים, בהתאם להיצע וביקוש בשוק.

עוד מונחים מוכרים שחשוב להכיר הן מניות, אגרות חוב, מדובר על מוצרים פיננסים שאפשר לרכוש, בין אם הכוונה למוצר פיננסי שהחברה מנפיקה במטרה לגייס כסף (מניות) ובין אם מדובר על מוצרים שהמדינה מנפיקה (אגרות חוב).

מונח חשוב אחר שכולם צריכים להכיר הוא מסחר במטבע חוץ, מה שמוכר גם בשם פורקס. הכוונה היא לרכוש מטבע של מדינה אחרת, באמצעות מטבע מקומי או מטבע אחר, ולסחור בו, במטרה לייצר רווחים.