דף הבית / כללי / משכירים ונהנים: מתי משתלם יותר להשכיר רכב לטווח ארוך

משכירים ונהנים: מתי משתלם יותר להשכיר רכב לטווח ארוך

המנעד שבין השכרת רכב לפי דקות לליסינג תפעולי מלא ל-3 שנים, הינו רחב וכולל לא מעט אופציות. החדשה בהן, שצוברת פופולריות בחברה הישראלית, היא השכרת רכב לטווח ארוך. לא כ”כ בטוחים מה זה אומר, או האם זה משתלם לכם? הכתבה הזו היא בשבילכם

ענת פלדמן

מתי כדאי להשכיר רכב?

בין מחירי הביטוח הגבוהים, השדרוג האיטי אך המתמשך בתשתיות התחבורה הציבורית, הקושי למכור רכב יד שנייה מול טכנולוגיה שמתחדשת ומבטיחה רכבים בטיחותיים ונוחים ביותר מדי שנה – אנשים רבים מוותרים על העונג המפוקפק שבהחזקת רכב פרטי. האפשרות של השכרת רכב הופכת מושכת יותר ויותר, היות והיא מקנה את הנוחות של רכב פרטי – רק בלי כאבי הראש הנלווים. בזמנים בהם חנייה ציבורית היא מצרך הולך ונעלם, לצד הפקקים שרק הולכים ומתארכים ושיאי זיהום אוויר שלא ראינו בעבר, לא מעט נהגים הגיעו למסקנה שאפשר גם לחיות ללא רכב פרטי צמוד. אך למרות שיש נסיעות שבהחלט ניתן לעשות בתחבורה הציבורית, ופתרונות אחרים כמו השכרת רכב לפי דקות וימים או שימוש במוניות מעניקים גם הם פתרון מסוים – לפעמים זה פשוט לא מספיק.

 

נעשה את זה קצר: מתי השכרת רכב לטווח קצר משתלמת?

קחו לדוגמה מצב שבו רוצים להגיע לשוק מרוחק. כאן, ישנם יתרונות ברורים לרכב פרטי: אפשרות לאחסן את הקניות לפני שממשיכים לסיבוב נוסף בשוק, בנוסף ביטול הצורך להיטלטל באוטובוסים עם שקיות כבדות. אכן השכרת רכב לטווח קצר של יום במקרה כזה מתבקשת. ומה לגבי יציאה לטיול? אפילו אם מחזיקים רכב קטן לנסיעות עירוניות, השכרת רכב גדול ומרווח בו ניתן לאחסן לא רק את הילדים, אלא גם את החברים שלהם והציוד שנלקח לטיול, יהיה נעים ונוח בהרבה. אם מדובר בטיול בשטח, הרי שלהצטייד ברכב שטח 4X4 יהפוך את הטיול לחווייתי ואתגרי הרבה יותר. מצב שכיח אחר בו כדאי לחשוב על השכרת רכב הוא מעבר דירה – ניתן להשכיר רכב שמתאים בדיוק למטרה זו – רכב מסחרי עם יכולת נשיאה רבה, שאינו נדרש ביתר ימות השנה.

השכרת רכב לטווח ארוך
קרדיט תמונה: shutterstock

השכרת רכב לטווח הארוך: כשהזמני הוא קצת קבוע

כל המצבים שהזכרנו הם מצבים בהם השכרת רכב בישראל לטווח קצר הם הגיוניים ומשתלמים, אז מתי צריך לשכור רכב לטווח ארוך?

בואו נניח שאתם יודעים מראש שתזדקקו לרכב פרטי לתקופה ארוכה מוגבלת בזמן. למשל, שכרתם עובד לתקופה של שלושה חודשים, הבטחתם לו רכב צמוד, ואין לכם בצי הרכבים של החברה רכב פנוי שניתן לשייך אליו. במקרה כזה, השכרת רכב לטווח ארוך מהווה פתרון יצירתי ומתאים. אמנם ניתן לרכוש רכב ולקוות שבנוסף שלושת החודשים תוכלו למכור אותו, אך זה עלול להיות מאתגר בגלל ירידת הערך המשמעותית ממנה סובלים רכבים בשנתם הראשונה על הכביש. גם סטודנטים שאין ביכולתם הכלכלית לקנות רכב יכולים ליהנות מההטבות של השכרת רכב לטווח ארוך במידה והם צריכים את הרכב לשנת הלימודים במטרה להגיע ביתר קלות גם ללימודים, לעבודה במלצרות, לסטאז’ או לארוחת שישי אצל אמא. מצב אחר שמצדיק השכרת רכב ארוכת טווח הוא המתנה להגעתו לרכב מוזמן. כך אם הזמנתם רכב מיבואן, אולם ייקח זמן מה עד שיגיע ארצה, לא תהיו תלויים בחסדיהם של ההורים או החברים לרכב. גם כאן לא מדובר בתקופה של שנים אלא חודשים, תקופה שבה לא תרצו להשאר לא ניידים.

מה ההבדל בין ליסינג תפעולי להשכרת רכב לטווח הארוך?

כאשר חותמים על עסקת ליסינג תפעולי, התקופה המקובלת לחתימה היא תקופה של שלוש שנים. כאשר זקוקים לרכב על בסיס קבוע אבל משך הזמן לו תדקקו לרכב הוא קצר יותר ונמשך בין מספר שבועות או חודשים ועד שנה – העסקה הכדאית היא עסקת השכרת רכב לטווח ארוך.

במסגרת ליסינג תפעולי ניתן להחליט בסיום העסקה האם רוכשים את הרכב. אופציה זו אינה קיימת בהשכרת רכב לתקופה ממושכת אבל כל יתר השירותים שמקובל לקבל במסגרת ליסינג תפעולי: ביטוחים, טסט ורישיון רכב, טיפולי מוסך, שירותי דרך – כל אלו ניתן לקבל גם במסגרת השכרת רכב לטווח הארוך. מלבד ההוצאה הידועה לחברת השכרת הרכב, ההוצאה השנייה המקובלת תהייה על מילוי דלק.

עלויות השכרת רכב לטווח הארוך

מכיוון שמדובר בתקופה קצרה יחסית לליסינג, העלויות להשכרה לטווח הארוך זולות מהוצאות מתקופה קצרה אך יקרות מהוצאות על ליסינג. יחסית לעלויות קניית ומכירת רכב ההוצאות הן עדיין זולות בגלל שבתקופת ההשכרה כל ההוצאות הנלוות נופלות על בעל הרכב, דהיינו –  על חברת ההשכרה: ביטוח, מוסכים, רישיון רכב וטסט וירידת ערך. גם הזמן נחסך כשאין צורך לבזבזו על קנייה ומכירה של רכב וזמן הרי שווה כסף, כך ניתן לנהוג באופן מידי ברכב חדש בלי לדאוג לירידת הערך הגדולה עם קניית הרכב.

לסיכום, כאשר תקופת השימוש ברכב היא תחומה בזמן לא מבוטל וידועה מראש, כדאי לבדוק את עלויות השכרת הרכב לטווח הארוך, על מנת לחסוך בהוצאות. כך תוכלו להימנע מסיבוכים הצפויים בתהליכי רכישה, מכירה ואחזקה של רכב עבור התקופה הזו.

אודות miri

שווה לבדוק גם את

AGT של מתי כוכבי - ברשימת ה-Cool Vendors של גרטנר

AGT של מתי כוכבי – ברשימת ה-Cool Vendors של גרטנר

חברת גרטנר הינה חברת מחקר בינלאומית, אשר מפרסמת אחת לתקופה את רשימת ה- Cool Vendors …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *