חתונה היא עסק לכל דבר: כך תעשו חתונת “אקזיט”

חתונה בישראל היא משהו שכבר מזמן נהיה מסחרה. לא סתם מסחרה: זהו עסק שמגלגל מאות מליונים מדי שנה. מאות מליונים שהולכים לספקים מצד אחד: בעלי האולמות וגני האירועים, צלמים, מעצבי שמלות כלה, מפיקי אירועים ועוד אינספור עוסקים בדבר, ומצד שני – ההוצאות מתגלגלות עלינו, האורחים, אשר נאלצים להיפרד מסכומים לא מבוטלים שיכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה ואף יותר (תלוי עד כמה מעגל החברים/משפחה/קולגות שלנו רחב ועד כמה אנו משתפים פעולה עם העניין). לא פלא, אם כך, שרבים מאיתנו חוששים לפני עונת הקיץ לא מהחום או מהג’וקים – אלא מעונת החתונות שגובה מאיתנו כספים רבים.

אך האם זה חייב להיות ככה? התשובה הקצרה היא: ממש לא.

כבר קמו כמה מחאות פרטיות של אנשים שמאסו בתופעה, ופשוט מצהירים בפני חבריהם העתידים להינשא וקבל עם ועדה: “לא עוד”. אנשים אלו לא מוכנים לשתף פעולה עם המסחרה הזאת שנקראת חתונה בישראל ופשוט אומרים לחברים שלהם: אל תזמינו אותי לאירוע שלכם. אני לא אהיה חייב לכם כלום, אתם לא תהיו חייבים לי כלום. יש כאלו שלא לקחו את זה בצורה כזו קיצונית ומוכנים להשתתף בסכום סמלי של חי שקלים כפול 10 (או בקיצור 180 ש”ח) או סכום צנוע אחר. המטרה היא כן להשתתף איכשהו במימון האירוע אבל לא בשביל לסבסד גחמות “שופוני” למיניהן כמו הופעה של זמר מזרחי (שיכולה להגיע ל40,000 ש”ח ויותר) או כל מיני קשקושים אחרים.

תתפלאו: אפשר להתחתן בפחות מ-80 אלף שקל, כן – גם בקיץ!

חתונה חסכונית? יש חיה כזאת? אם אתם חושבים שמדובר בהזיה, על רקע יוקר המחיה בישראל בשנת 2014, יש לי חדשות בשילכם – זה אפשרי. איך אני יודע? כי אני בעצמי קיימתי חתונה כזאת.

חתונה, כפי שמרמזת הכותרת: היא עסק כלכלי, וככה צריך להתייחס אליה. זה אולי נשמע קר ומנוכר לחלקכם, שכן חתונה היא האירוע שמסמל יותר מכל זוגיות ואהבה בין בני זוג, אבל האם זה אומר שעליכם להקריב את עתידכם הכלכלי לטובת כמה שעות של שופוני ובזבוזים מיותרים? יש כאלה שחושבים ככה – שיבושם להם. בהצלחה עם המינוס והנושים. אני חושב אחרת. מבחינתי, חתונה צריכה להיות רווחית ואפילו יכול להיות רווחית מאד (החזר השקעה של 50% ויותר) – אם יודעים לתכנן אותה נכון. כמובן, זה תלוי בעומק הכיסים של האורחים ועד כמה ההורים יכולים לעזור. אבל גם במידה ולא התברכתם בהורים אמידים או אפילו מבוססים יש דרכים לחסוך הוך תועפות בכל חתונה.

אז איך עושים את זה?

נתחיל מ-2 הדברים המשמעותיים ביותר: המקום והזמן.

מי אמר שצריך להתחתן בקיץ? להתחתן בעונת החתונות (יוני-ספטמבר) משמע להתחתן בתעריפים היקרים ביותר, תקופה בה כל מנה עשויה לעלות פי 1.5 ואף הרבה יותר לעומת מחירה של אותה מנה בדיוק, כמה חודשים לפני כן. נכון, קיץ זה מגניב והכל – אבל להזכירכם אנחנו לא חיים בשוויץ והחורף שלנו לא כזה מאיים, אפילו בכלל לא. גם מחוץ לעונה ניתן לתפוס ימים עם מזג אוויר מעולה בלי להיות מופתעים מכמה טיפות של גשם.

גן אירועים יוקרתי? תשכחו מזה. דבר שני שמשפיע על המחיר הוא כמובן המיקום. רבים נוטים לבחור מקום נוצץ ומרשים כמו גן אירועים הממוקם באזור השרון (כנראה האזור היקר ביותר בארץ להתחתן בו) עם אגם, מזרקות וכל מיני קישוטים מלאכותיים שלא באמת מזיזים למישהו. מנה במקום כזה בתקופת הקיץ יכולה לעלות החל מ-300 ש”ח לאדם ולטפס עוד הרבה מעבר לכך. בהתחשב בכך שאדם ממוצע ממעמד הביניים שם 250 ש”ח במעטפה, אתם מתחילים את החתונה במינוס ובכלל לא התחלנו לדבר על שאר ההוצאות מלבד האולם.

אז איך אפשר לחסוך?

מאד פשוט – אל תתחתנו בקיץ ותחפשו מקום זול ופשוט עד כמה שאפשר. לאמיצים מבינכם – אפשר אפילו להתחתן בטבע או בגינה של הדוד העשיר עם הבית הגדול. עם קצת יצירתיות, אפשר למצוא מקומות מדהימים להתחתן בהם מבלי לנפח את הכיס של בעל גן אירועים כזה או אחר.

משסיימנו לדבר על ההוצאה העיקרית – כל השאר הופך להיות פשוט יותר. ספקים כמו צלמים, DJ = לא צריכים לעלות יותר מכמה אלפי שקלים בודדים (כל אחד) לאחר חיפוש יסודי והמלצות טובות מחברים מביני עניין.

ואם כל התהליך הזה נשמע גדול עליכם, תשקלו את האפשרות לפנות למארגן חתונות. זה אולי נשמע כהמלצה הזויה, כי הרי שירות כזה עולה כסף, אך למעשה מארגן חתונות מנוסה יכול לחסוך לכם לא מעט בכך שהוא מכיר ספקים ויודע לארגן חתונות מחוץ לקופסא במקומות לא שגרתיים (ע”ע חתונה בטבע) ובכך אפילו תוכלו לחסוך כסף!

בסופו של דבר, חתונה זה אחלה והכל – אבל על מנת שתתחילו את החיים ברגל ימין. תחשבו לא רק על יום החתונה אלא גם על היום שאחריה. שיהיה במזל טוב!