דף הבית / פיננסים / קרן השתלמות: מתנה שמשתלם לשמור

קרן השתלמות: מתנה שמשתלם לשמור

עובדים רבים משתמשים בקרן ההשתלמות לטובת שיפוץ, סגירת משכנתא או רכישת רכב. אבל תנאי החיסכון המשתלמים הופכים את משיכת הקרן לפחות כדאית. כל הסיבות למה לא למשוך את הקרן

דסי ניר

עובדים רבים רואים בקרן ההשתלמות את ההטבה הכי משמעותית שהם מקבלים מהמעסיק – והם צודקים. ייעודה המקורי של קרן ההשתלמות היה לאפשר לעובדים לצבור סכומי כסף שיעזרו להם להרחיב את ההכשרות המקצועיות שלהם. השם נשאר, אבל קרן ההשתלמות הפכה בעצם למכשיר חיסכון לכל מטרה.

כיום, קרן השתלמות היא תכנית חיסכון שמאפשרת לעובדים, שכירים ועצמאים, ליהנות מהטבות מס נרחבות. אם ככה, החיסכון בקרן ההשתלמות אמנם יהפוך לנזיל ותוכלו למשוך אותו כבר לאחר 6 שנות חיסכון, אך אם תשאירו את הכסף בקרן למשך שנים רבות יותר ואולי אפילו עד גיל הפרישה לפנסיה, תוכלו למקסם את הטבות המס שתהיו זכאים להן.

למה קרן השתלמות כל- כך משתלמת?

אם אתם שכירים ויש לכם קרן השתלמות, המעסיק שלכם מפקיד עבורכם פי 3 מסכום ההפקדה שלכם לקרן כאשר הסכום גם פטור ממס הכנסה. אם אתם עצמאים, אתם מפקידים עבור עצמכם כאשר כמעט שני שליש מההפקדה הם הוצאה מוכרת שמאפשרת לכם לשלם פחות מס הכנסה.

שכירים או עצמאים, הכסף שתחסכו בקרן יהפוך להיות פטור ממס לאחר 6 שנות חיסכון (או כבר לאחר 3 שנים אם תרצו להשתמש בכסף למימון לימודים).

ההטבה המשמעותית ביותר בקרן ההשתלמות היא הפטור ממס רווחי הון על כל הרווחים מהכסף שהפקדתם לחיסכון בקרן. כלומר, במקום לשלם מס של 15-25% על כל שקל נוסף שהרווחתם מהתשואות על החיסכון כפי שאתם עושים בכל תכנית חיסכון אחרת כמעט (למעט בחיסכון הפנסיוני ובקופת גמל להשקעה), אתם שומרים את כל השקל-הנוסף-שהרווחתם לעצמכם כך שגם הוא ישמש כדי להגדיל את החיסכון.

אתם יכולים לבחור להשקיע את החיסכון בקרן ההשתלמות באחד ממסלולי ההשקעות המגוונים כגון ממסלולים סולידיים יותר ופחות ועד מסלולי השקעה מנייתיים שנחשבים מסוכנים יותר אבל עם פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר.

אם אתם מעוניינים לשנות את מסלול ההשקעות, אין בעיה. תוכלו לעשות זאת בכל עת מבלי לשלם מס על המעבר בין המסלולים ואפילו על המעבר בין קרנות ההשתלמות השונות. הפטור מתשלום מס בעת מעבר מסלול השקעה הוא בעצם הטבה נוספת שמאפשרת לכם לדחות את תשלום המס, אם ישנו, עד למועד משיכת הכספים מהקרן, ולהשתמש בכסף שהיה אמור להיות משולם מיסים לצורך הגדלת החיסכון שלכם.

 

אז למה לא למשוך את הכסף אחרי 6 שנים?

מפתה לחשוב על קרן ההשתלמות כעל חיסכון לחופשה גדולה אחרי 6 שנים, לשיפוץ הבית, להחלפת רכב ואולי אפילו להקטנת המשכנתא או למימון הבר מצווה של הילד. חסכנו כל כך הרבה, לא מגיע לנו ליהנות מזה?

אבל הטבות המס לא עוצרות אחרי 6 שנים. ככל שתמשיכו את החיסכון לאורך שנים רבות יותר, גם אם הפסקתם להפקיד לחיסכון מדי חודש, התשואה על הכסף שלכם תמשיך להגדיל את החיסכון ולא תשלמו על כך מס רווחי הון. כלומר, ככל שהחיסכון שלכם יישאר בקרן למשך יותר זמן, הפטור ממס רווחי הון עשוי להיות שווה לכם הרבה יותר כסף: כסף שאתם גם לא משלמים למסים, וגם משתמשים בו כדי להמשיך ולהגדיל את החיסכון שלכם עוד ועוד. אם אתם לא זקוקים לכסף היום, קרן ההשתלמות יכולה אפילו להוות תוספת נאה לקצבת הפנסיה שתקבלו בגיל הפרישה.

אם אתם בכל זאת זקוקים לכסף היום, בדקו אם יש לכם חסכונות אחרים שאינם מקבלים הטבות מס כל כך נרחבות כמו בקרן ההשתלמות, אותם עדיף למשוך קודם. אם לא, בדקו מול בית ההשקעות שמנהל את קרן ההשתלמות שלכם את האפשרות לקבלת הלוואה על חשבון החיסכון שלכם בקרן. כך אתם יכולים להשתמש בכסף היום וגם להמשיך לצבור חיסכון לעתיד. חשוב רק לזכור שאת ההלוואה תצטרכו גם להחזיר.

אם בכל זאת החלטתם למשוך כסף מקרן ההשתלמות, משכו רק חלק מהכסף כדי לשמור על הוותק שלכם בקרן. כך כל סכום שתמשיכו לחסוך בקרן יהיה עדיין ניתן למשיכה בפטור ממס ולא תצטרכו להתחיל את הספירה של 6 השנים מההתחלה. קרן השתלמות היא מתנה, אבל כזו שכדאי לנצל בחכמה.

אודות miri

שווה לבדוק גם את

פוליסה פיננסית

שקל לבן ליום שחור: התמודדות עם ירידות בבורסה

כמה עצות שיעזרו לכם להבין איך להתמודד עם המצב וכיצד להתכונן – פיננסית ונפשית – …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *