להקים עסק עם שותפים ולדעת לשמור עליהם באמצעות כלים מעולם הגישור

מידי שנה נפתחים בישראל אלפי עסקים, חלקם בהשקעה פרטית של אדם אחד וחלקם בהשקעה כספית של מספר שותפים.

להקים עסק עם שותפים טומן בחובו מספר יתרונות, כמו ההשקעה הכספית בהקמת העסק לרוב מתחלקת בין כל השותפים, כל אחד מהם יכול לתרום מהידע המקצועי ולהביא רעיונות משלו, ניתן לתמוך האחד בשני ברגעי משבר וכן כולם נושאים בחובות באופן שווה.

מצד שני כמו כל דבר בחיים, צריך לדעת איך להתנהל כאשר אנחנו חלק מעסק שיש בו שותפים, שהרי הפוטנציאל להגיע למחלוקות וקונפליקטים הוא גדול, בעוד כל אחד מהשותפים מעוניין להביע את דעתו ומושך לכיוון שלו, תוך שיש סיכוי לא קטן שהאגו יבוא לידי ביטוי ועלול לגרום לפיצוץ בין השותפים ואף לקריסת העסק.

לכן בד בבד עם היתרונות של הקמת עסק עם שותפים, יש להיות ערים לכך שאם השותפים לא מסתדרים ביניהם, הדבר עלול לגרום לבעיות קשות עד לכדי סגירת העסק ובמקרה הגרוע גם לצבירת חובות כבדים.

אז מה עושים, איך יוצרים באמצעות עולם הגישור, אווירה של שיתוף, חיבור והתאגדות לטובת העסק, במקום אווירה של עימותים ומתחים.

עולם הגישור, נוגע בפתרון מחלוקות בין אנשים באמצעות דיאלוג מקדם ויצירת אינטרסים משותפים, זה יכול להיות גישור לגירושין בין בני זוג וכן גישור עסקי בין שותפים וחברות וכן מול עובדים ומעבידים. המשותף לכולם שאנחנו עוסקים באנשים ולכן גם סכסוך עסקי עם שותפים, הוא איננו מסתכם רק בכסף, אלא הוא הרבה יותר עמוק מזה ומאחוריו מסתתר, תסכול, כעס וטינה ועוד רגשות שלילים שרווים במתח ובתחושות לא נעימות.

החוכמה היא, לפתור קונפליקטים בין שותפים, עוד לפני שהם מתעצמים ויוצרים כדור שלג שהורס את העסק ופוגע בעיקר בשותפים עצמם, שהרי ריב קטן יכול להתנפח בקלות לממדים עצומים, במיוחד שהקמת עסק לרוב מלווה בלא מעט התמודדויות שבכל מקרה יוצרים מתחים.עורך דין תמ"א 38

לכן העצה הכי טובה שלנו, שפשוט תקבעו פעם בשבוע מועד קבוע, שבו תפגשו כל השותפים יחד ותשבו לדבר בשולחן אחד, אך הכללים יהיו דומים לעולם הגישור, כאשר הכלל הראשון הוא, שכאשר אחד מהשותפים מדבר כולם מקשיבים ואף יכולים לשאול שאלות על מנת להבין יותר לעומק, מה אומר הצד השני ומהיכן דבריו נובעים. כלל שני, לא לפתוח בשיח של האשמות אלא לדבר בגוף ראשון ולתאר מה אתם מרגישים תוך שאתם נותנים דוגמאות, אך שוב תשתדלו שלא למצוא את עצמכם במצב של הטחת האשמות כלפי השותפים, שכן הדבר עלול לעורר סגירות ומאבק פנימי בניכם שלא יוביל לשום מקום.

כלל שלישי, תדברו על כל מה שמציק לכם ובד בבד גם תציעו רעיונות משלכם לפתרונות, אך תשתדלו להציע אותם באופן משתף ולא לקבוע עובדות בשטח.

אם תיישמו את הכללים הללו או חלקם, ישנו סיכוי גבוה שפעם הבאה שיתעורר ביניכם סכסוך, תדעו איך להתמודד אתו ותצרו שיח מחבר ומלכד שרק יועיל לכם ולעסק המשותף.

1 מחשבה על “להקים עסק עם שותפים ולדעת לשמור עליהם באמצעות כלים מעולם הגישור”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *