דף הבית / כללי / מהו ביטוח אובדן כושר עבודה?

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה?

אחד מהפחדים הגדולים ביותר של רובינו הוא שייווצר מצב בו נהיה מוגבלים ולא נוכל לפרנס את עצמנו ואת בני משפחתנו. מאמר זה יסביר מה ניתן לעשות לגבי פחד זה וכיצד כיסוי אובדן כושר עבודה יכול להעניק לכל אחד ואחת מאיתנו את אותו בטחון אותו הוא או היא מחפשים.

אובדן כושר עבודה- א.כ.ע

אובדן כושר עבודה אותו נהוג לכתוב בראשי התיבות א.כ.ע הוא מצב בו המבוטח חווה חס וחלילה מחלה או תאונה והפך לנכה קבוע או זמני. נכות זאת גרמה לו לאבד את מקום עבודתו ואת היכולת לפרנס את משפחתו בכל דרך שהיא. במקרה בו הוא מבוטח בא.כ.ע חברת הביטוח מתחייבת לשלם לו את אותו סכום עליו סוכם בעת חתימת הפוליסה עד סיום תקופת הנכות הזמנית או עד גיל פרישה. חשוב לקחת בחשבון כי רוב ביטוחי הא.כ.ע נכנסים לתוקף לאחר לפחות 3 חודשים בהם האדם לא עבד.

נקודות חשובות

  • כיסוי- חשוב לדעת כי בביטוחים רבים מוכנס כיסוי של אובדן כושר עבודה. לכן, אם יש לכם ביטוח חיים או כל ביטוח אחר המשתייך אל תחום החיים (ביטוח בריאות, ביטוח תאונות אישיות  ועוד), חשוב מאוד לוודא כי אין כפילות של כיסוי זה. כפילות משמע תשלום כפול.
  • ריבוי פוליסות- אם קורה ולא הייתם מודעים לעובדה כי יש לכם כיסוי א.כ.ע במספר פוליסות וזאת משום שחלק מהן נעשו על ידי מקום העבודה או שמדובר על חברות ביטוח שונות, חשוב לדעת כי אם תגישו תביעה לכל חברות הביטוח הרלוונטיות מירב הסיכויים הם שתקבלו תשלום מכל החברות או ממרביתן. למרות כל זאת, אסור לחברות הביטוח לשלם לכם סכום כולל שעולה על אחוז מסוים מהמשכורת שלכם וכך אתם יכולים לצאת נפסדים אל מול כל הפרמיות ששילמתם עד אותו מצב.
  • תקופת המתנה- תמיד חשוב לוודא מהי תקופת ההמתנה של כיסוי זה. כלומר האם חברת הביטוח תתחיל לשלם לכם רק לאחר שלושה או שישה חודשי המתנה בהם לא עבדתם וכן תוך כמה זמן מאשרים את התביעה אותה אתם מתכננים להגיש.
  • פיצוי- חשוב לוודא מהו סכום הפיצוי שחברת הביטוח תשלם לכם ולכמה זמן.
  • מיסוי- חשוב לדעת כי מס ההכנסה בישראל מכיר בפרמיות אותן משלמים לכיסוי אובדן כושר עבודה כהוצאה מוכרת. חשוב לדעת כי יש תנאים לכך המתעדכנים מדי תקופה ולכן חשוב לפנות אל האתר של מס הכנסה על מנת לדעת מהם התנאים.
  • הגדרת מקצוע- חשוב לדעת כי ניתן להגדיר את העיסוק שלכם במסגרת א.כ.ע. חשוב לציין גם את המקצוע וגם את העיסוק.

הגדרת אובדן כושר עבודה

יש מספר סוגים של אובדן כושר עבודה:

  • מקצועי– כאן מדובר על אדם שכושרו מוגבל ב- 75% לעסוק במקצוע או בעיסוק שלו.
  • מוחלט– כאן מדובר על חס וחלילה נכות של מאה אחוזים והוא אינו יכול לבצע שום עבודה.
  • תעסוקתי– הוא אינו יכול לבצע את העבודה בהתאם לתחום העיסוק שלו וזאת משום נכות זמנית או קבועה.

אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי בנוגע לאובדן כושר עבודה או תחומים נוספים, נסו את השירות של חברת “קו למשפט”, המעניקה ייעוץ וסיוע משפטיים במחירים מסובסדים

אודות אורן זכאי

אורן זכאי הינו בוגר תואר ראשון במנהל עסקים, חי את תחום הכלכלה, מנסה "לנצח" את השוק (אך לא תמיד בהצלחה), ומביא לכם הקוראים, מגוון ידיעות וחדשות מהתחום.

שווה לבדוק גם את

AGT של מתי כוכבי - ברשימת ה-Cool Vendors של גרטנר

AGT של מתי כוכבי – ברשימת ה-Cool Vendors של גרטנר

חברת גרטנר הינה חברת מחקר בינלאומית, אשר מפרסמת אחת לתקופה את רשימת ה- Cool Vendors …

תגובה אחת

  1. השכלתי, מאמר שימושי מאד.