דף הבית / כללי / ניר גלילי על מחירי הנפט בעולם והשפעתם על מחירי הדלק בישראל

ניר גלילי על מחירי הנפט בעולם והשפעתם על מחירי הדלק בישראל

דלק הוא תוצר של נפט, וליתר דיוק נפט שעבר זיקוק, כך שבאופן טבעי היינו מצפים שמחיר הדלק בארץ ייקבע בהתאם למחירי הנפט ברחבי העולם. למרות זאת ישנה לעתים תחושה שכשמחירי הנפט בעולם עולים, עולים גם מחירי הדלק בישראל אבל כשישנה מגמת ירידה במחירי הנפט בעולם הדבר לא בא לידי ביטוי במגמה דומה ומי שנכנס לתחנת דלק כזו או אחרת לא משלם מחיר מופחת.

מי שיכול לספק תשובות לשאלות האם אכן התחושה נכונה, ומהו באמת הקשר בין מחירי הנפט בעולם למחיר הדלק כאן בארץ, הוא מנכ"ל חברת הדלק הוותיקה "סונול", ניר גלילי.

מה קרה למחיר הנפט בעולם ב-2014 ולמה זה לא השפיע עלינו?

במהלך שנת 2014, מחירי הנפט בעולם צנחו בכ-35%, עד שלקראת סוף אותה שנה התייצב מחיר חבית נפט על כ-70$ בלבד (היה זה הנתון הנמוך ביותר בשנים 2009-2014, כשבקיץ 2008 לשם השוואה מחירה של חבית נפט עמד על כ-150$!).

גם ב-2015 וב-2016 נמשכה מגמת ירידת המחירים, וניתן היה לצפות שירידה משמעותית שכזו תבוא לידי ביטוי גם במחירי הדלק בישראל, ואכן גם הם ירדו – אולם בשיעור צנוע הרבה יותר (כ-7% בלבד ב-2014).

זוהי כמובן רק דוגמה אחת לירידה דרמטית במחירי הנפט בעולם שלא מובילה להוזלה של ממש במחיר הדלק בישראל, כך שהתחושה של הנהג הישראלי כי נגבה ממנו מחיר יקר, שאינו תמיד הכרח המציאות, נכונה במידת מה.

ניר גלילי מסביר כי הסיבה לכך היא המיסים הכבדים שגובה ממשלת ישראל על כל ליטר דלק. למעשה, למעלה ממחצית התשלום שלנו בתחנות הדלק מגיע לממשלה – דרך המע"מ (17%) ובעיקר דרך הבלו (44%) – ובסך הכל מדובר על מיליארדי שקלים בשנה.

איפה נמצאת לברה ואיך היא קשורה למחיר הדלק?

לברה (Lavera) היא עיירה קטנה בדרום צרפת, ליד מרסיי. מן הסתם רובנו לא שמענו עליה מעולם, אבל יש לה משמעות רבה מבחינת מחירי הדלק בישראל.

ניר גלילי מציין כי לברה היא זירת מסחר בנפט מהמרכזיות ביותר באירופה, ועקב קרבתה היחסית לישראל מחיר הנפט בזירת מסחר זו משמש כבסיס לקביעת מחירי הדלק בישראל, מה גם שזהו המקור לנפט שמגיע לבתי הזיקוק כאן בארץ והופך לדלק שכולנו ממלאים ברכבים.

לשם כך בוחן משרד התשתיות – בסופו של כל חודש – את המחיר בלברה, ומשתמש בנתון זה כבסיס לקביעת מחיר הדלק, אבל מאחר שכאמור בנוסף ישנם מיסים משמעותיים, צניחת מחירים בלברה לא בהכרח תוביל למחיר נמוך מאוד בישראל.

מה משפיע על מחיר הנפט בעולם לפי ניר גלילי?

ניר גלילי מדגיש כי קשה מאוד, ואולי אפילו בלתי אפשרי, לצפות את התנהגות מחירי הנפט בעולם, שכן הם מושפעים מגורמים רבים מאוד, ולא רק ביקוש והיצע.

בין השאר עשוי מחירה של חבית נפט לעלות או לרדת, ואפילו במידה ניכרת, בעקבות התפתחויות פוליטיות – בין אם במזרח התיכון, בין אם ברוסיה ובין אם בארה"ב – וגם מצבים ביטחוניים חריגים עשויים לגרום לזינוק במחיר הנפט.

אודות admin

ofirarie1980@gmail.com'

שווה לבדוק גם את

קורס סוד הכסף

קורס סוד הכסף של גיל אורלי – חלק ראשון ושני

בקורס סוד הכסף של גיל אורלי תלמדו כלים חשובים לחיים בכל הנוגע לפן הכלכלי שלכם. ...